Zarządzanie flotą pojazdów dostawczych

Published by: 0

flota_zarzadzanie_samochod

Firmy, które wykonują transport towarów podczas swojej działalności, potrzebują mieć floty pojazdów. Flota to określenie całości taboru samochodowego, jaki dane przedsiębiorstwo eksploatuje. Zazwyczaj są to zarówno pojazdy dostawcze jak i osobowe. Mogą być to również auta ciężarowe, a nawet autobusy, jeżeli mówimy o firmie świadczącej przewozy osób. Dzisiaj pomówimy o tym, jak zarządzanie flotą ma się do wynajmu samochodów, bądź ich leasingowania. Wiele przedsiębiorstw woli bowiem tą opcję, zamiast kupować pojazdy na własność.

Jako przykład weźmiemy firmę kurierską, która świadczy usługi na terenie jednego z województw. Jest to więc firma lokalna, która nie potrzebuje mieć aż tak dużej ilości aut. Występują tam głównie tak zwane „dostawczaki”, czyli pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony, jednak nie będące jeszcze typowymi ciężarówkami. Te mogłyby mieć bowiem problem z wjazdem w ciasne uliczki, czy wycofaniem na posesje klientów, dla łatwiejszego rozładowania przesyłek. Zarządzanie flotą w takiej firmie jest łatwiejsze niż w bardzo dużych przedsiębiorstwach, dlatego może się tym zajmować nawet jedna bądź dwie osoby (większe przedsiębiorstwa mają o wiele większy zarząd, składający się nawet z kilkunastu osób). Osoby te muszą analizować na bieżąco potrzeby firmy i reagować na nie. Przede wszystkim gdy zachodzi potrzeba nabycia nowych pojazdów, lub wymiany starych, trzeba podjąć decyzję czy kupować auta na własność, czy lepiej wykorzystać inną formę pozwalającą na ich użytkowanie.

Mówimy tutaj o takich możliwościach, jak wzięcie nowych aut w leasing, bądź na wynajem długoterminowy. Obie te opcje są bardzo często wykorzystywane przez firmy, a zwłaszcza dotyczy do leasingu. O tym, że firmy biorąc samochody w leasing wiemy już od bardzo dawna, co prawda dziś możliwe jest to również dla osób prywatnych, ale jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, to transakcje leasingowe zawierane były mniej więcej od pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych, więc odkąd mamy w Polsce wolny rynek. Zarządzanie flotą wymaga zdecydowania którą formę lepiej wybrać, a ma to wbrew pozorom bardzo poważne konsekwencje. Otóż leasing obniża zdolność kredytową firmy i trzeba o tym pamiętać, natomiast pozwala na wykup pojazdów na własność po zakończeniu okresu umowy. Wtedy można je sprzedać, lub „zajeździć”, czyli eksploatować aż wyzioną ducha. Wynajem długoterminowy natomiast nie pomniejsza zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, ale za to po zakończeniu umowy auto trzeba zwrócić do wynajmującego i musi być ono jeszcze we w miarę dobrym stanie. Zaletą wynajmu jest też to, że odpadają nam koszty serwisowania, napraw, przeglądów i ubezpieczenia. Tym bowiem zajmuje się wynajmujący.

Przekonać się możemy czytając powyższy poradnik, że zarządzanie flotą pojazdów w przedsiębiorstwie to nie lada wyzwanie. Trzeba podejmować bardzo poważne i odpowiedzialne decyzje, które muszą opierać się na rzetelnych analizach sytuacji finansowej firmy, a także warunków panujących obecnie na rynku. Robiąc to dobrze, firma może sporo zyskać, ale również dużo stracić, jeżeli decyzje będą błędne.

Na temat zarządzania flotą przeczytasz także na:

https://www.getinfleet.pl/zarzadzanie-flota-pojazdow.html

Zarządzanie flotą- co daje ta usługa?