Volvo xc60 – pierwsza i druga generacja

Published by: 0

volvo_xc60

Volvo xc60 to SUV o pięciodrzwiowym nadwoziu i o pięciu miejscach siedzących. Samochód ten jest mniejszym bratem Volvo xc90 i w przypadku pierwszej generacji był on produkowany od roku 2008 do 2017 z faceliftingiem w roku 2013. Wersja przedliftowa ma pięć miejsc siedzących, pięciodrzwiowe nadwozie i trochę ponad cztery metry i sześćdziesiąt centymetrów długości całkowitej. Pod maską tego samochodu może pracować jeden z czterech silników benzynowych lub jeden z dziewięciu silników wysokoprężnych. Najmocniejszym z nich jest silnik 3.0 T6 o mocy 304 koni mechanicznych. Wersja przedliftowa to też bagażnik o pojemności 495 litrów. Rzecz jasna bagażnik ten staje się większym gdy położy się tylne siedzenia.

Wersja poliftowa Volvo xc60 to też SUV o pięciodrzwiowym nadwoziu i o pięciu miejscach siedzących. Wersja ta nie różni się zbytnio wymiarami od przedliftowej, bo jest od niej dłuższa o niecałe dwa centymetry. No a pod maską tego samochodu może pracować jeden z siedmiu silników benzynowych lub jeden z dziesięciu silników wysokoprężnych. Najmocniejsza z tych jednostek ma 306 koni mechanicznych mocy. Jeśli zaś chodzi o bagażnik to wersja poliftowa ma dokładnie tą samą pojemność.

Zdecydowanie większe czary zaczynają się w przypadku drugiej generacji Volvo xc60, bo druga generacja jest dłuższą od pierwszej w wydaniu przedliftowym o ponad sześć centymetrów, a od poliftowej o ponad cztery centymetry. Poza tym to nadal pięć miejsc siedzących i pięciodrzwiowe nadwozie. Lecz dzięki wydłużeniu bagażnik ma aż 505 litrów pojemności i co najważniejsze auto to stało się bardziej komfortowym. Volvo xc60 zyskało też jeśli chodzi o rodzaj napędu, bo w drugiej generacji od roku 2017 jest opcja T8 Twin Engine. Jednym słowem jest to hybrydowy układ napędowy o mocy 407 koni mechanicznych. Poza tą opcją samochód ten może mieć pod maską jeden z dwóch silników benzynowych lub jeden z dwóch silników wysokoprężnych, ale jednostki te nie przewyższają hybrydy jeśli chodzi o moc. Kluczowe znaczenie ma też i to że generacja druga jest tą znacznie bardziej luksusową od poprzednika i to nawet w wersji poliftowej. Lecz Volvo xc60 musi pozostać tym młodszym bratem modelu xc90. Oznacza to mniejszy bagażnik, miejsca siedzące i mniej dodatkowych bajerów od aktualnie produkowanego xc90. No ale to też niższa cena od większego brata, który jest wersją najbogatszą i najdroższą jednocześnie. No a xc60 musi pozostać opcją dość luksusową i bardziej przystępną, bo to jego miejsce jeśli chodzi o paletę modeli Volvo.