Psychoterapeuta i psychoterapia – w czym nam pomogą?

Published by: 0

psychol

Osoby, które mają problemy ze sobą  i swoim życiem coraz częściej korzystają z usług psychologa czy psychoterapeuty.  Jeszcze do niedawna psychoterapeuta i psychoterapia było złem, ludzie bali się chodzić na terapię, ponieważ uważano ich za chorych psychicznie. Obecnie się to zmienia.
Czym zatem jest psychoterapia? Jest to zbiór technik, dzięki któremu psychoterapeuta ma możliwość leczenie zaburzeń psychicznych u człowieka. W zależności od tego, czym spowodowane są dane zaburzenia (choroba, stan somatyczny), taką terapię należy zastosować. Ważne, aby na samym początku postawić trafną diagnozę, dzięki której będzie można rozpocząć odpowiednie leczenie.
Jeszcze dwadzieścia lat temu wszystkie problemy psychiczne sprowadzane były do jednego terminu – nerwica. Co się okazuje ta choroba występuje niezwykle rzadko, a jej podłoże leży w naszej głowie. Jeżeli psychoterapeuta na „dzień dobry” orzeknie, że pacjent choruje na nerwicę, oznacza to, że nie jest dobrym lekarzem. Tak naprawdę ignoruje wszystkie symptomy, które pojawiają się w naszej głowie i naszym organizmie. Poza tym nie idzie w parze z nauką, ponieważ już kilkanaście lat temu zmieniła się terminologia , która płynie z odkryć naukowców i powiększającej się wiedzy o ludzkiej psychice.
Lekarze często wysyłają as do psychologa. Oczywiście nie jest w tym nic złego, jednak powinniśmy zdać sobie sprawę, że chodzi mu o psychoterapeutę. Lekarze nie zdają sobie sprawy, że psycholog nie posiada takich kompetencji jak psychoterapeuta. Psycholog to osoba, która zbada poziom naszej inteligencji lub pomoże nam w momencie, kiedy chorujemy neurologicznie, uderzyliśmy się w głowę, a co za tym idzie – potrzebujemy diagnozy neuropsychologicznej, którą może przeprowadzić psycholog kliniczny.
Wracając do psychoterapii – coraz więcej osób przekonuje się do tego typu leczenia, zauważając, że ma ona wysoki wpływ na ich zdrowie. Kiedy zastanawiamy się nad tym, czy kupić tabletki na depresję, czy iść na psychoterapię – lepiej wybrać to drugie. Chronimy nasz organizm przed zbędnymi toksynami, zaś rozmowa z drugą osobą, do tego wykształconą w kierunku psychoterapii odniesie lepszy skutek.
Więcej : http://www.joannamuszak.pl/#!psychoterpaia/c1pq2