Podnośniki i podesty do prac wewnątrz pomieszczeń

Published by: 0

podesty_podnosniki

W trakcie wykonywania różnego typu prac związanych z montażem lub konserwacją różnego typu instalacji, często zachodzi potrzeba wykonania określonych czynności na pewnej, nieosiągalnej za pomocą zwykłej drabiny, wysokości. W jaki sposób bowiem można np. bezpiecznie pracować nad instalacją elektryczną umieszczoną na słupach wysokiego napięcia, kilkadziesiąt metrów nad ziemią?  Co jest potrzebne do tego, aby rozprowadzić kable telefoniczne, które przebiegają na wysokości drugiego piętra? W takich sytuacjach najczęściej wykorzystuje się rożnego typu podnośniki, dzięki którym na wymaganą wysokość można przetransportować i utrzymać zarówno pracowników wykonujących tego rodzaju prace, jak i cały, potrzebny im sprzęt.

Różne rodzaje podnośników

Do różnego typu prac wykorzystuje się różne rodzaje podnośników. Najczęściej mamy do czynienia z 3 głównymi typami tego rodzaju maszyn:

  • Podnośniki nożycowe, czyli tzw. dźwigniki, albo podesty nożycowe, które pozwalają na pracę na wysokości od kilku, do zazwyczaj kilkunastu metrów
  • Podnośniki przegubowe – ich robocza wysokość jest nieco wyższa, niż w przypadku podestów, najczęściej wynosi kilkanaście metrów
  • Podnośniki teleskopowe umożliwiają prowadzenie prac w najtrudniej dostępnych miejscach, sięgają bowiem nawet do 40 metrów.

Jakich podnośników można używać wewnątrz budynków?

Jeżeli musimy wykonać różnego rodzaju roboty na wysokości, bardzo ważne jest to, czy instalacje będą wykonywane wewnątrz jakiegoś budynku, albo w zamkniętym pomieszczeniu, czy też  na otwartej przestrzeni. W terenie z pewnością będziemy potrzebowali zupełnie innych maszyn – tu często musimy wynieść ludzi i sprzęt na dużo wyższe wysokości. Przydaje się większa moc pozwalająca na osiągnięcie większego udźwigu. W takich wypadkach najlepiej użyć podnośnika teleskopowego z silnikiem Diesla. W przypadku gdy pracujemy na nierównym terenie, lepsze będą kompaktowe podesty nożycowe z napędem na wszystkie 4 koła, którymi dużo łatwiej będzie manewrować na nierównym gruncie.

Wewnątrz budynków czy w halach magazynowych albo produkcyjnych wykorzystuje się zaś podesty z silnikiem elektrycznym wyposażone dodatkowo w specjalne ogumienie zapobiegające powstawaniu zabrudzeń w trakcie pracy takiej maszyny. Tego rodzaju dźwigniki (zwane czasem również stołami podnośnymi) to najczęściej wykorzystywane urządzenia pozwalające na prace w zamkniętych pomieszczeniach. Doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju magazynach, hurtowniach i wszędzie tam, gdzie potrzebujemy przenosić często ładunek z miejsca na miejsce.

Specjalne podesty przystosowane do prac w zamkniętej przestrzeni

Podnośniki czy podesty stosowane najczęściej wewnątrz różnych pomieszczeń muszą być specjalnie przystosowane do tego typu prac:

  • powinny mieć zasilanie elektryczne, dzięki którym nie hałasują i nie wydzielają spalin
  • powinny mieć specjalny rodzaj ogumienia aby nie brudzić i nie niszczyć posadzki w danym wnętrzu
  • powinny mieć kompaktowe wymiary, aby można było łatwo się nimi poruszać i przemieszczać na terenie magazynu czy hali

 

Zajrzyj do źródła by poznać szczegóły: