Jak odbywa się szyfrowanie rozmów telefonicznych?

Published by: 0

sz

Dla osób, dla których niezwykle istotna jest możliwość zachowania poufności prowadzonych przez nie rozmów telefonicznych, szyfrowanie rozmów staje się w dzisiejszych czasach praktycznie koniecznością. Musimy pamiętać, że nasze telefony stają się bardzo często również celem ma ataków hakerskich . Dla polityków, osób publicznych a także i biznesmenów lub pracowników wielkich firm i korporacji, zachowanie poufności swoich rozmów jest często warunkiem powodzenia prowadzonych operacji czy planowanych inwestycji. W takiej sytuacji szyfrowanie rozmów może w znaczącym stopniu pomóc zapewnić bezpieczeństwo i sprawić, że nikt niepowołany nie będzie w stanie przechwycić takich rozmów czy połączeń.
Samo szyfrowanie rozmów telefonicznych w dzisiejszych czasach odbywa się w czasie rzeczywistym. Wiąże się to z pewnym opóźnieniem niezbędnym do zaszyfrowania całej rozmowy, ale dla jakości komunikacji nie ma to dzisiaj już większego znaczenia. Obie rozmowy, czyli obie strony takiej rozmowy mogą dziś komunikować się praktycznie w czasie rzeczywistym.
Istnieją aplikacje na telefony komórkowe, które umożliwia szyfrowanie rozmów telefonicznych – czasem odbywa się to w pamięci samego telefonu, dużo częściej jednak cała rozmowa przesyłana jest na serwer o dużej mocy, na którym wykonywane jest szyfrowanie przekazanych wiadomości. Dopiero taka zaszyfrowana informacja przekazywana jest do odbiorcy, gdzie będzie odszyfrowywana, dzięki czemu całość komunikacji będzie przebiegała w podobny sposób, jak ma to miejsce przy zwykłej , nieszyfrowanej rozmowie.