Firma w Czechach, czyli jak zarejestrować przedsiębiorstwo?

Published by: 0

firma_w_czeskiej_republice

Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na założenie działalności gospodarczej u naszych południowych sąsiadów. Firma w Czechach daje spore możliwości i jest dobrą alternatywą dla tradycyjnej jednoosobowej działalności lub spółki w Polsce. Wiele osób zastanawia się z pewnością, jak ją zarejestrować i na co zwrócić szczególną uwagę. 

Lepiej niż w Polsce?
Otwarcie działalności w naszym kraju wiąże się z serią niezbędnych wydatków, a jej prowadzenie przynosi kolejne, w tym wysokie składki na ubezpieczenie zdrowotne czy społeczno-emerytalne. Preferencyjne wynoszą dziś nieco ponad 500 złotych, tzw. pełny ZUS to z kolei wydatek rzędu ponad 1200 złotych. Do tego należy doliczyć usługę biura księgowego, która kosztuje kolejne 200 złotych. Na domiar złego w prowadzeniu biznesu w Polsce nie pomagają skomplikowane przepisy podatkowe. Mnogość różnego rodzaju rozwiązań i ich interpretacja z jednej strony przez samych podatników, a z drugiej Urzędy Skarbowe powoduje, że przedsiębiorca nigdy nie ma pewności, czy postępuje do końca zgodnie z przyjętymi normami.

Charakterystyka działalności w Czechach
Aby firma w Czechach mogła funkcjonować w pełni legalnie przedsiębiorca musi wykonać kilka prostych kroków. Przede wszystkim jest zobowiązany uzyskać pozwolenie na jej prowadzenie w siedzibie stosownego urzędu. Wiąże się to z wypełnieniem wniosku, zgodą na warunki, jakie narzuca m.in. Urząd ds Działalności Gospodarczej, a także zgłoszeniem wpisu w rejestrze działalności gospodarczej. Jeśli chodzi natomiast o spółkę rejestrowaną w Czechach, można poprzez wpisanie jej do tzw. Rejestru Handlowego – to czeski odpowiednik Krajowego Rejestru Sądowego. Konieczne jest także skorzystanie z pomocy notariusza, który musi przygotować odpowiednie dokumenty. Najlepiej zgłosić się do niego jeszcze przed podjęciem działania mającego na celu założenie firmy, szczególnie wtedy, gdy przyszły przedsiębiorca jest obcokrajowcem i nie zna języka czeskiego.

Firma w Czechach – podział
Działalność gospodarcza u naszych południowych sąsiadów dzieli się na: zgłaszaną oraz koncesjonowaną. W przypadku drugiej należy uzyskać odpowiednie pozwolenia. Do najpopularniejszych spółek należą z kolei spółka jawna oraz z ograniczoną odpowiedzialnością. Obie formy prowadzenia przedsiębiorstwa mechanizmem przypominają polskie spółki.

Czy firma w Czechach się opłaca?
Jak wszystko na świecie ma swoje plusy oraz wady. Każdy przedsiębiorca powinien na własnej skórze przekonać się, czy taka forma działalności, w dodatku w obcym kraju mu się opłaci. Wielu biznesmenów przenosi swoje firmy do Czech z myślą o zaoszczędzeniu na podatkach czy składkach ubezpieczeniowych. To jednak nieco zgubne myślenie, ponieważ za urokami robienia interesów za granicą idą bardzo często ciemne strony całego przedsięwzięcia. Przed podjęciem decyzji należy więc przeanalizować swoją sytuację, wypisać potrzeby i oczekiwania, a później zderzyć je z rzeczywistością. Warto też dokładnie rozeznać się w przepisach czeskiego prawa i zobaczyć na ile różnią się od naszych rodzimych.

Warto przeczytać także:

http://www.projektpomarancza.pl/firma-w-czechach-korzysci-takiego-rozwiazania/