Do czego służą mieszacze statyczne ?

Published by: 0

mieszacz_industry

Do czego służą mieszacze statyczne? 

Służące do oczyszczania wody mieszacze statyczne zajmują się dokładnie dozowaniem środków chemicznych do rurociągów. Najważniejszym zadaniem tych urządzeń jest rozprowadzanie w sposób równomierny środków, które mają za zadanie zdezynfekować wodę, a także poddać ją procesowi koagulacji. Mieszacze statyczne mają konstrukcję, która umożliwia wytworzenie podciśnienia, które z kolei potrafi zassać środek i rozprowadzić go równomiernie w każdym miejscu wybranego rurociągu. Duże ciśnienie powoduje, że cząsteczki wody są rozrywane, a tworzące się w wyniku tak zwanego zjawiska kawitacji nanopęcherzyki doprowadzają do procesu samosteryzlizacji. Takie rozwiązanie znajduje swoje zastosowanie szczególnie w dużych rurociągach, gdzie nie da się zrealizować klasycznego dozowania środka za pomocą inżektora.

Gdzie stosowane są mieszacze statyczne ? 

Mieszacze statyczne mają bardzo szerokie zastosowanie odnośnie przemysłu wodociągowego, a do ich najważniejszych zadań należy :

  • poddawanie wody procesowi napowietrzania,
  • dozowanie różnych chemikaliów do rurociągów,
  • korygowanie pH,
  • rozcieńczanie tak zwanego polielektrolitu,
  • eliminowanie zbyt dużej ilości żelaza i manganu.

Mieszacze statyczne są w stanie zagwarantować bardzo niskie koszty inwestycyjne. Poza tym ich zamontowanie nie wymaga przerabiania całego systemu odpowiedzialnego za doprowadzanie wody. Mieszacze statyczne nie potrzebują zasilania elektrycznego, dlatego też nie generują żadnych kosztów eksploatacyjnych. Nie ma w nich żadnych ruchomych elementów, co daje gwarancję bezawaryjności. Poza tym mieszacze statyczne umożliwiają dopasowanie indywidualnych parametrów do każdego przypadku. Mieszacze statyczne mogą pracować bez zatrzymania nawet wiele dni. Nie ma w ich przypadku także żadnych problemów z kontrolą.